Blaty drewniane dodają uroku i ciepła. Wprowadzają element natury do nowoczesnego wnętrza lub uzupełniają meble klasyczne. Kwestie estetyczne to nie wszystko. Dobry blat kuchenny powinien charakteryzować się odpornością mechaniczną oraz być odporny na różne substancje. Na blacie kroimy, stawiamy gorące naczynia i garnki, rozlewamy napoje i kładziemy żywność. Aby drewno sprawdziło się w naszej kuchni musi być odpowiednio twarde. Najczęściej stosowane gatunki to dąb, buk i jesion, natomiast drewno miękkie jak sosna czy topola nie nadają się do tego typu miejsc. Coraz bardziej popularne wśród klientów stają się drewna egzotyczne: mahoń, merbau, teak czy iroko. Ze względu na pochodzenie są twardsze, bardziej odporne na temperaturę i wilgoć.
Blaty wykonuje się jako tzw. klejonkę, co powoduje, że blat po czasie nie ulegnie wypaczeniu czy rozwarstwieniu. Produkcja polega na klejeniu ze sobą wyselekcjonowanych listew drewnianych, co powoduje niwelację naprężeń włókien. W późniejszym czasie taki blat będzie pracował i poddawał się naturalnym ruchom i naprężeniom, nie ulegając uszkodzeniom.
Drewno naturalne ma swoje zalety, ale też wady. Łatwiej je uszkodzić niż np. kamień ii wymaga okresowej konserwacji. Olej lub lakier należy co jakiś czas odświeżyć. Zawsze można również powierzchnię wyszlifować i położyć zupełnie nową powłokę.