Planowanie kuchni – czyli jak to zrobić żeby było wygodnie

Praca w kuchni to ciągle powtarzające się procesy. Od Państwa osobistych przyzwyczajeń zależy, w jaki sposób kuchnia powinna być zaprojektowana. Na przykład ten, kto ma rano mało czasu, życzy sobie mieć wszystko, co potrzebne do przygotowania śniadania w zasięgu ręki. Pokonywane odcinki można bardzo łatwo skrócić. A gdy zwróci się uwagę na ergonomię, wszystko będzie w zasięgu ręki.

Kuchnia może zostać podzielona na strefy w oparciu o konkretne czynności. Pomaga to skrócić pokonywane odcinki i umieścić wszystko tam, gdzie jest potrzebne.

Jeżeli już podczas planowania zwróci się uwagę na to, żeby przebieg pracy był prawidłowy, w przyszłości przygotowywanie posiłków będzie o wiele prostsze.

Opróżnienie zmywarki – Porządek to połowa sukcesu. Kto nie marzy o tym, by uporządkować naczynia bez pokonywania dużych odległości? Rozsądnie jest przechowywać je w pobliżu zmywarki.

Przygotowanie śniadania – Płatki śniadaniowe powinny być w zasięgu ręki? Przechowujcie Państwo wszystkie przybory śniadaniowe możliwie blisko siebie. W ten sposób każdy poranek rozpoczyna się przyjemnie.

Gotowanie potraw – Tak oto mają Państwo więcej czasu, by delektować się jedzeniem: przechowujcie Państwo wszystko, co potrzebne do gotowania w pobliżu kuchenki – na przykład garnki i sztućce robocze w szufladzie pod kuchenką, a oleje i przyprawy w szufladzie obok.

Strefy w kuchni – Warto poinformować projektanta kuchni o swoich przyzwyczajeniach dotyczących gotowania. Pozwoli mu to określić obszary, które przyporządkuje potem do tak zwanych stref. Dzięki temu będą Państwo mieli pewność, że wszystkie przedmioty znajdują się tam, gdzie są rzeczywiście potrzebne.

 

Strefa „Zapasy” – W strefie Zapasów przechowywane są produkty spożywcze. Podczas planowania należy zwrócić uwagę na dobrą dostępność.

Strefa „Przechowywanie” – W strefie Przechowywanie swoje miejsce znajdują sztućce, naczynia i szklanki. Dlatego jest to praktyczne, gdy zmywarka jest umieszczona w pobliżu.

Strefa „Zmywanie” – W centrum strefy Zmywania znajduje się zmywarka i zlewozmywak. Powinny tu być przechowywane środki do mycia naczyń – to oszczędza czas.

Strefa „Przygotowywanie” – Pomiędzy strefą Zmywania i Gotowania znajdują się wszystkie przybory potrzebne do przygotowywania potraw. W szufladach są one zawsze łatwo dostępne i blisko blatu roboczego.

Strefa „Gotowanie/Pieczenie” – Bezpośrednio pod płytą kuchenną należy zaplanować miejsce na garnki, patelnie i sztućce robocze.